Bezpieczna podróż - KMP Gorzów Wielkopolski

Bezpieczna podróż

Bezpieczna podróż

Data publikacji 12.05.2014

ZGŁOŚ KONTROLĘ AUTOKARU PRZED WYJAZDEM

Policyjne kontrole autokarów

Zadbaj, by twoje dziecko, jadąc na kolonie w czasie wakacji lub ferii było bezpieczne. Autokar, jakim wyruszy w trasę, musi być sprawny.

Przed wyjazdem autokarem na wypoczynek, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Kontrole autokarów przeprowadzane są przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gorzowie Wlkp.

po wcześniejszym zgłoszeniu  czasu i miejsca kontroli pod numerami telefonu:

od poniedziałku do piątku w godz. 730- 1530   - na nr  95 7382570  

w nagłych przypadkach – na nr 95 738 25 11

/koordynacją kontroli autokarów zajmuje się Zastępca Naczelnika WRD KMP Gorzów Wlkp. – asp. Andrzej Federkiewicz/

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie kontroli – z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć zbędnego oczekiwania na patrol.

 

Przypominamy, że zgodnie z przepisami kierowca może dwa razy w tygodniu prowadzić przez 10 godzin, ale w pozostałe dni nie może w ciągu doby jechać dłużej niż 9 godzin. Po 4,5 godz. musi mieć przynajmniej 45-minutową przerwę. W tygodniu nie może przekroczyć łącznie 56 godzin jazdy.

 

KONTROLE AUTOKARÓW – „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK”

PORADY DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

Aby podróż autokarem należała do udanych należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków, które podajemy niżej:

 

Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika.

ZAPAMIĘTAJ!!! – NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA.

 

Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.

 

Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
ZAPAMIĘTAJ!!! – JEŻELI MASZ UZASADNIONIE PODEJRZENIA, CO DO KIEROWCY (BEŁKOTLIWA MOWA, WYCZUWALNA WOŃ ALKOHOLU) LUB STANU TECHNICZNEGO POJAZDU (POPĘKANE SZYBY, ŁYSE OPONY, WYCIEKI PŁYNÓW EKSPLOATACYJNYCH itp.) NATYCHMIAST WZYWAJ POLICJĘ!

 

Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.
ZAPAMIĘTAJ!!! - WARTO CZASAMI POCZEKAĆ GODZINĘ DŁUŻEJ NA PRZYJAZD POLICJI I SPAĆ SPOKOJNIE. WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ NIE ODWRÓCI.

 

Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
DODATKOWE BADANIA TECHNICZNE AUTOBUSU O LICZBIE MIEJSC POWYŻEJ 15 ŁĄCZNIE Z KIEROWCĄ, TO SUMA 199 ZŁ. JEŻELI NA WYCIECZKĘ WYBIERA SIĘ 30 OSÓB TO KOSZT WYCIECZKI PO BADANIACH TECHNICZNYCH WZROŚNIE O NIECAŁE 7 ZŁ.

   
 

Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

 

Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).
ZAPAMIĘTAJ!!! – W PRZEJŚCIACH AUTOBUSU NIE MOGĄ ZNAJDOWAC SIĘ DODATKOWE MIEJSCA SIEDZĄCE, A W CZASIE JAZDY DZIECI NIE MOGĄ SPACEROWAĆ PO AUTOBUSIE, STAWAĆ NA SIEDZENIACH, MIĘDZY SIEDZENIAMI I WYCHYLAĆ SIĘ PRZEZ OKNA. JEŻELI AUTOBUS JEST WYPOSAŻONY W PASY BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOŻONE W NIM DZIECI MUSZĄ MIEĆ JE ZAPIĘTE.

 

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek.

ZAPAMIĘTAJ!!! – PO KAŻDEJ PRZERWIE W PODRÓŻY SPRAWDZIĆ STAN LICZEBNY DZIECI.

   
 

Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.
W SYTUACJI, GDY KIERUJĄCY AUTOKAREM ŁAMIE ELEMENTARNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA (PRZEKRACZA DOZWOLONĄ PRĘDKOŚĆ, WYPRZEDZA NA TRZECIEGO, ROZMAWIA PRZEZ TELEFON KOMÓRKOWY itp.) NIE BĄDŹ BIERNYM OBSERWATOREM JEGO POCZYNAŃ - ZDECYDOWANIE ZWRÓĆ MU UWAGĘ. JEŻELI PO PODRÓŻY MASZ ZASTRZEŻENIA DO ZACHOWANIA KIEROWCY KONIECZNIE PRZEKAŻ JE PRZEWOŹNIKOWI.

 

Przypominamy znak "dopuszczalne prędkości - D-39", informujący o dozwolonych prędkościach w Polsce:

 

Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży w bezpiecznie poruszały się jako piesi.

 

Nie wszystkie dzieci wyjadą na zimowiska. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach. Nie zawsze ferie zimowe idą w parze z urlopami rodziców, tak więc na wspólne spędzanie czasu pozostają weekendy. Ten czas trzeba wykorzystać na rodzinne spacery, w trakcie których należy zwracać uwagę na zagrożenia czyhające na dzieci w ruchu drogowym. Komentarze do niebezpiecznych sytuacji, dobry przykład rodziców gwarantują w przyszłości zwiększenie bezpieczeństwa dziecka.

 

Warto pomyśleć także o zaplanowaniu wolnego czasu swojej pociechy np. w ramach nieobozowych ferii organizowanych przez szkoły, domy kultury itp. Następną sprawą są zabawy na śniegu. Rodzice, nauczyciele, koniecznie muszą przypominać dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać na sankach z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg. Pokusa jest bardzo silna lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd na prawdę duże. Dlatego też widząc ślizgające się dzieci w pobliżu ulicy należy im zwrócić uwagę i nie tylko wtedy, gdy wśród nich jest własne dziecko. W tej sytuacji obojętność i brak reakcji osoby dorosłej mogą doprowadzić do tragedii.

Źródło: KGP