Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymaj się i żyj

Data publikacji 19.09.2014

"Zatrzymaj się i żyj" - to hasło kampanii prowadzonej w całym kraju przez instytucje, którym zależy na ograniczeniu liczby wypadków na przejazdach kolejowych. Również lubuska Policja regularnie przypomina kierowcom o zagrożeniu. W piątek /19 września/ przy ul. Sulęcińskiej w Gorzowie policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicieli Zakładu Linii Kolejowych sprawdzali prawidłowość zachowań kierowców.  

Kampania społeczna bezpieczny przejazd – „zatrzymaj się i żyj!” trwa nieprzerwanie od 2005 roku.  Przez pierwsze cztery edycje obejmowała tylko miesiące letnie. Od 2009 roku kampania trwa cały rok, natomiast od października 2012 roku została rozszerzona o zagadnienie wypadków związanych z przechodzeniem przez tory w miejscach niedozwolonych.

 

Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. W konsekwencji dążymy do ograniczenia liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych. Każdego roku na przejazdach dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. W miejscach niedozwolonych ma miejsce około 300 wypadków rocznie, w których śmierć ponosi średnio ponad 200 osób.

 

Policja jest instytucją, która najbardziej angażuje się w działania zapewniające bezpieczeństwo. W wielu sytuacjach, aby ich służba była w pełni skuteczna, współpracują oni z podmiotami, które mają ściśle ukierunkowane kompetencje. Dlatego ciężko sobie wyobrazić policyjnych działań w rejonie przejazdów kolejowych bez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicieli Zakładu Linii Kolejowych. W piątek /19 września/ pracowali oni wspólnie, aby główny cel, jakim jest uświadamianie kierowców o zagrożeniach wynikających z ignorowania zasad bezpieczeństwa przy przejazdach kolejowych, został osiągnięty. Działania te mają w głównej mierze charakter prewencyjny. Stąd ulotki, wręczane zmotoryzowanym. Ale osoby, które w rażący sposób łamią przepisy nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

 

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżającprzez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

Kierującemu pojazdem zabrania się:


1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony