Dyżur w gorzowskim SOW-ie
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie jest miejscem, do którego trafiają kobiety z całego województwa. Przeżycia, jakich doznały, mrożą krew w żyłach. Przemoc, upokorzenie, bezsilność – trwające czasami przez lata. Tutaj mogą liczyć na bezpieczeństwo i szansę, by swe życie rozpocząć na nowo. W środę /24.02/ w „SOW” gościli policjanci z Komendy Miejskiej w Gorzowie. W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” mundurowi udzielali porad i informacji pensjonariuszkom Ośrodka.
Ośrodek przy ul. Okrzei w Gorzowie jest miejscem szczególnym. Trafiają do niego kobiety, które w swym życiu zaznały przemocy i upokorzenia. Tutaj ich droga zmienia bieg. Historie, które każdego dnia słyszą terapeuci „SOW” nie są tematem na romantyczną opowieść. Pensjonariuszki Ośrodka czasami przez lata trwają w toksycznych związkach, spowitych oparami alkoholu oraz przeświadczeniem, iż w każdej chwili muszą być przygotowane na cios i pogardę. Dla nich drzwi budynku przy ul. Okrzei są otwarte o każdej porze - w dni powszednie, weekendy oraz święta. Zawsze, gdy niezbędna jest pomoc i wsparcie.
W środę /24.02/ do Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie zawitali policjanci Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. Mundurowi, w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, udzielali porad pensjonariuszkom Ośrodka. Informacje dotyczyły sytuacji prawnych, procedury „Niebieskiej karty” i mediacji. Na każde z zadanych pytań zainteresowane kobiety mogły uzyskać odpowiedź. Z ich relacji wynika, że najistotniejsze jest, by sprawca przemocy (najczęściej mąż lub konkubent) został skutecznie odizolowany od rodziny. By uwolnić partnerkę i jej dzieci od trwogi o życie i zdrowie. Krok ten gwarantuje sprawne przeprowadzenie postępowania oraz stanowi warunek zebrania niezbędnych w procesie dowodów. Kobieta zastraszona, przeświadczona o tym, że agresywny partner gotów jest na wszystko, nie będzie w stanie stawić czoła przemocy. Jest ofiarą przestępstwa drżącą o własne życie. Dopiero kompleksowe, profesjonalne działanie Policji oraz innych instytucji daje szansę na powodzenie działań.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, oraz działający w tym samym budynku Ośrodek Interwencji Kryzysowej, to instytucje z powodzeniem realizujące swe zadania. Współpraca Ośrodka z Komendą Miejską Policji w Gorzowie trwa od dłuższego czasu. Dzięki profesjonalnym kontaktom i doświadczeniu, gorzowscy policjanci mogą liczyć na współdziałanie przy każdej, wymagającej tego sytuacji. Gdy policjanci spotykają się w swej pracy z sytuacją kryzysową, wiedzą i doświadczeniem wspierają ich pracownicy Ośrodka. W zamian terapeuci mogą liczyć na to samo. W ten sposób pomoc oferowana kobietom będącym w sytuacji kryzysowej jest kompleksowa i skuteczna. Taka, jakiej oczekują.