Przygotowania gorzowskiej Policji do sezonu wypoczynkowego
W środę /25 maja/ w siedzibie gorzowskiej komendy odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyło kierownictwo gorzowskiej komendy oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i obszarach przywodnych. Jego celem było jak najlepsze przygotowanie wszystkich służb do rozpoczynającego się sezonu letniego.
Podczas środowego spotkania, zainicjowanego przez Komendanta gorzowskiej Jednostki mł. insp. Stanisława Panka, określono zadania, mające zapewnić bezpieczny wypoczynek wszystkim przebywającym nad wodą i w jej okolicach. Do przygotowań nad zabezpieczeniem sezonu letniego zaproszono przedstawicieli instytucji i podmiotów, które zobowiązane są do dbania o bezpieczeństwo włąśnie w tych miejscach. Wśród gości znaleźli się Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej i Komendant Straży Miejskiej w Gorzowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa w Kłodawie wraz z Komendantem Straży Leśnej, Komendanci Społecznych Straży Rybackich, przedstawiciel Wojewódzkiego inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie, a także dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”. Na spotkaniu obecna była również kadra kierownicza komendy odpowiedzialna za pion prewencji.
Na samym wstępie spotkania wszystkim obecnym przedstawiono stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie wypoczynkowym w poprzednich latach, wskazując obszary, które wymagają wspólnych zintensyfikowanych działań oraz dużego zaangażowania ze strony wszystkich obecnych służb. W tym miejscu omówiono między innymi przypadki utonięć na przestrzeni ostatnich lat oraz miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania prawa. Komendant przedstawił zadania zaplanowane przez gorzowską komendę na cały okres letni, podkreślając, że jego zabezpieczenie to pierwszoplanowe zadanie dla wszystkich policjantów. Dodał, że to od Policji oraz innych służb i podmiotów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo mieszkańców, którzy wypoczywając nad wodą, chcą cieszyć się spokojem i korzystać z uroków natury i wolnego czasu. Komendant zapowiedział zwiększenie ilości policjantów wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, a także potrzebę tworzenia zespołów składających się z przedstawicieli obecnych dziś instytucji. Ich zaletą będzie niewątpliwie zapewnienie optymalnych warunków do objęcia nadzoru nad miejscami niebezpiecznymi oraz organizowania potrzebnej pomocy. Obecnym wyjaśniono, że poza działaniami prewencyjnymi policjanci przygotowują szereg przedsięwzięć profilaktycznych. Jak co roku prowadzone będą sprawdzenia zbiorowych miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, ponadto przygotowywane są inne działania ukierunkowane na zminimalizowanie negatywnych zjawisk. Ta część policyjnej pracy w okresie wakacyjnym jest szczególnie ważna, a jej efekty co roku są nieocenione.
Wszyscy zaproszeni goście potwierdzili gotowość współpracy, każdy z nich wypowiedział się też na temat własnych działań na rzecz bezpieczeństwa. Ustalono, że istnieje potrzeba sprawdzenia wszystkich terenów przywodnych, szlaków wodnych, terenów zielonych i dróg, chociażby pod kątem ich właściwego oznakowania, tak aby w przyszłości nie ujawniano w tym zakresie żadnych braków, każde bowiem najdrobniejsze niedociągnięcie może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami. Dotychczasowa współpraca Policji z instytucjami oceniona została na bardzo wysokim poziomie, dlatego każdy z uczestników spotkania zadeklarował dołożenie wszelkich starań do utrzymania tego stanu. Z inicjatywy zaproszonych gości, wynikła potrzeba zorganizowania kolejnej dyskucji, tym razem w okresie jesiennym. Będzie ona przygotowaniem do zimy, podczas której na akwenach wodnych także występują liczne zagrożenia. Komendant przychylił się do propozycji oraz podziękował wszystkim za przybycie i zaangażowanie, które w jego ocenie przełoży się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu.
mł. asp. Kinga Nagórka