Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego
Dziś /25 maja/ na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. W ten szczególny dzień, policjanci z gorzowskiej komendy w Kinie 60 Krzeseł zorganizowali spotkanie z gimnazjalistami, podczas którego dyskutowali z nimi o społecznych i prawnych konsekwencjach ucieczek z domów. Punktem wyjścia do dyskusji był film poruszający tematykę ucieczek małoletnich. Do działań zaproszono specjalistę zajmującą się na co dzień wsparciem psychologicznym dzieci i młodzieży.
Według statystyk Policji każdego roku w całej Polsce ucieka ponad cztery tysiące dziewcząt i chłopców. W województwie lubuskim w ubiegłym roku zaginęło ponad 340 małoletnich. Większość z tych osób to ludzie w wieku 14-17 lat, a większość zaginięć to ucieczki z domów czy placówek wychowawczych. Powodów ucieczek jest tyle, ile samych zgłoszeń. Kłótnie i konflikty w rodzinie, wysokie wymagania, problemy w szkole, nieporozumienia w grupie rówieśniczej, zawiedziona miłość, nieakceptowany związek, gniew, czy złe traktowanie to tylko niektóre problemy skłaniające dzieci i młodzież do ucieczek. Za każdym razem dla młodego człowieka to dramatyczne i niebezpieczne przeżycie. O zagrożeniach i konsekwencjach takiej decyzji policjanci w Wydziału Prewencji rozmawiali dziś z uczniami Społecznego Gimnazjum w Gorzowie Wlkp. Punktem wyjścia do rozmowy był film „Królowie lata”, obrazujący ucieczkę nastolatków od problemów do świata, w którym obowiązują określone tylko przez nich prawa, z dala od nakazów, wymagań i rozczarowań. Przekaz filmu wskazuje jednak, że świat taki nie istnieje, a ucieczka nie rozwiązuje problemów, co więcej wszędzie napotykamy trudności, z którymi prędzej czy później musimy się zmierzyć. O radzeniu sobie z kłopotami i trudnym wieku dorastania, gimnazjaliści porozmawiać mogli z Panią Anną Jurec- pedagog zajmującą się na co dzień wsparciem psychologicznym i psychoedukacją dzieci i młodzieży. Podczas dyskusji wyjaśniła młodzieży, że ucieczka z domu naraża każdego młodego człowieka na dodatkowe problemy. Młody człowiek nie ma gdzie spać, sam musi o siebie zadbać, często kradnie, żeby coś zjeść, może paść ofiarą przestępstwa lub wykorzystania. W ten sposób nakręca się spirala problemów, z którymi najczęściej sobie nie radzi. Pani pedagog uświadomiła młodzież, że w każdym czasie zagubiona osoba powinna sięgnąć po pomoc, bo nigdy nie jest na nią za późno.
Spotkanie z młodzieżą nie miało charakteru czysto moralizatorskiego, gdyż z założenia miało być punktem wyjścia do przemyśleń i rozważań, było jednak okazją do przypomnienia o obowiązkach spoczywających na każdym z nas, o tym, że żyjemy według wyznaczonych norm, których rażące przekraczanie rodzi konsekwencje. Obecna w kinie młodzież doskonale zdawała się o tym wiedzieć o czym świadczyły ich dojrzałe wypowiedzi.
mł. asp. Kinga Nagórka