Lubuska Policja na Święcie Wojska Polskiego
Obchody Święta Wojska Polskiego to szczególne wydarzenie dla wszystkich żołnierzy. W dniu tym, wojsko wraz z społeczeństwem czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz polski. W niedzielnych uroczystościach wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wlkp., mł. insp. Krzysztof Sztejka oraz poczty sztandarowe lubuskiej i gorzowskiej Policji.
Święto Wojska Polskiego nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę. Bezpośrednio Święto Wojska Polskiego nawiązuje do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, jednej z najważniejszych bitew w dziejach nie tylko Polski, ale i Europy. Na przedpolach Warszawy pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, zapamiętana jako „Cud nad Wisłą”. Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń w tym czasie odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji Ojczyzny i poległych na polu chwały oraz czci się ich pamięć organizując uroczyste apele.
Lubuskie obchody Święta Wojska Polskiego, z udziałem żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i władz województwa z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem na czele, odbyły się w niedzielę (14 sierpnia) w Gorzowie Wielkopolskim. Wzięli w nich udział także Komendant Wojewódzki Policji, insp. Jarosław Janiak, Zasptępca Komendanta Miejskiego Policji, mł. insp. Krzysztof Sztejka oraz poczty sztandarowe. Obchody rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w intencji żołnierzy Wojska Polskiego w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp przez, J.E. Ks. Bp Tadeusza Lityńskiego, biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiego. Następnie miał miejsce uroczysty apel, podczas którego na Plac Grunwaldzki wmaszerowała w asyście orkiestry wojskowej kompania honorowa wystawiona przez 11 Batalion dowodzenia z Żagania, na którym stały bloki ze wszystkich jednostek wojskowych wchodzących w skład Czarnej Dywizji. Jednocześnie przybyli goście i mieszkańcy Gorzowa mieli okazję zapoznać się z prezentacją sprzętu wojskowego. Żołnierze prezentowali między innymi czołgi Leopard 2A5, kołowe transportery opancerzone KTO Rosomak, samobieżny zestaw przeciwlotniczy Hibneryt, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom, samobieżną armatohaubicę wz. 1977 Dana czy, specjalistyczny pojazd saperski Topola-S.
Opracował: st. sierż. Maciej Kimet
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Współpraca: mjr Artur Pinkowski, st.chor. Rafał Mniedło
11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej