Szkolenia z zakresu terroryzmu w placówkach oświatowych
Gorzowscy policjanci prowadzą cykl szkoleń skierowanych do pracowników placówek oświatowych, dotyczących zasad postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren uczelni, szkoły lub przedszkola. Ich celem jest wypracowanie dobrych praktyk oraz podniesienie poziomu wiedzy uczestników w zakresie reagowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego.
Działania funkcjonariuszy realizowane są w ramach koncepcji szkoleń Komendy Głównej Policji, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które opracowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa o tego rodzaju zagrożeniach jest jednym z głównych założeń „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019”. Oprócz poradników, podczas szkoleń wykorzystywany jest film instruktażowy pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych dotyczące zachowania się w podobnych sytuacjach oraz zasad alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli.
Szkolenia organizowane przez policjantów Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. są skierowane do wszystkich placówek oświatowych na terenie miasta i powiatu. W październiku szkolenia z zakresu terroryzmu odbyły się w trzech gorzowskich przedszkolach - Nr 7, Nr 31 i Nr18. W trakcie spotkań policjanci na bieżąco komentowali ukazane w filmie instruktażowym sytuacje oraz zachowania, a także przedstawili najważniejsze zasady, którymi każdy powinien kierować się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Podczas dyskusji z uczestnikami szkoleń pojawiało się wiele pytań dotyczących sposobów zabezpieczenia placówek na wypadek wtargnięcia napastnika uzbrojonego w broń lub inne niebezpieczne narzędzie oraz sposobów alarmowania innych o niebezpieczeństwie.
Celem szkoleń oraz działań profilaktycznych w kontekście zagrożeń o charakterze terrorystycznym jest podnoszenie świadomości społecznej na ten temat oraz odpowiednie przygotowanie instytucji na wypadek ewentualnego zagrożenia.