Skupy złomu pod okiem gorzowskich policjantów
Trwają wzmożone działania policyjne dotyczące kontroli skupów złomu. Właśnie tam, mundurowi wraz z przedstawicielami telekomunikacji i PKP sprawdzają dokumentację oraz pochodzenie składowanych w punktach złomu przedmiotów metalowych.
Od samego rana lubuscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, przedstawicielami telekomunikacji i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. kontrolują skupy złomu. Działania te prowadzone są pod kątem ograniczenia przestępczości związanej z kradzieżami oraz dewastacją infrastruktury kolejowej i telekomunikacyjnej. Policjanci sprawdzają, czy przedmioty składowane w skupach złomu nie są elementami infrastruktury kolejowej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy kradzieży z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć w skupie. Uzyskują za to drobne sumy pieniędzy, powodując jednak potężne straty dla właścicieli, idące w setki tysięcy złotych. Poza stratami finansowymi, działania złodziei złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się chociażby w przypadku kradzieży włazów zakrywających głębokie studzienki, które umiejscowione są często na jezdni. Nie trudno sobie wyobrazić, jak do niebezpiecznej sytuacji na drodze mogło by dojść, gdyby pojazd najechał na niezabezpieczoną studzienkę kanalizacyjną albo pociąg wjechał na nieprawidłowy tor spowodowany kradzieżą elementów sterowania trakcji kolejowej.
Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z wysokimi karami. Artykuł 254a Kodeksu Karnego w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy takich czynów muszą liczyć się z zaostrzoną odpowiedzialnością karną. W przypadku popełnienia wymienionego w artykule przestępstwa osobie takiej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Opracował: st. sierż. Maciej Kimet
Foto: st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.93 MB)