Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

By alkohol nie trafił w ręce dzieci i młodzieży

Data publikacji 05.07.2017

Gorzowska Policja wspólnie ze Strażą Miejską kontrolują punkty sprzedaży alkoholu. To jedno z głównych zadań, jakie realizują mundurowi w czasie wakacji. Podczas kontroli, policjanci i strażnicy miejscy zwracają uwagę, czy alkohol nie trafia w niepowołane ręce, a w szczególności w ręce osób nieletnich. Dodatkowo funkcjonariusze informuję handlowców o konsekwencjach jakie niesie ze sobą sprzedaż alkoholu dzieciom i młodzieży.

Wakacje to czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży od szkolnych obowiązków, a tym samym czas beztroski i samych radosnych chwil. Aby ten okres był dla nich bezpieczny, niezbędne są wzmożone działania policjantów i innych służb.

Policjanci z Wydziału Prewencji gorzowskiej Policji wspólnie ze Strażą Miejską kontrolują punkty sprzedaży alkoholu. Funkcjonariusze sprawdzają czy wysokoprocentowe napoje nie trafiają w ręce dzieci i młodzieży. Istotnym jest, aby sprzedawcy kontrolowali dokumenty tożsamości i potwierdzali wiek klientów. Podczas każdej kontroli mundurowi informują handlowców o surowych konsekwencjach łamania przepisów prawa związanych ze sprzedażą alkoholu.

Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

- Osoby, które sprzedają lub podają napoje alkoholowe w wypadkach kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlegają grzywnie. Ta może wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

- Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakresie przestępstwa.

- W tych przypadkach można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

Zgodnie z Kodeksem Karnym:

- Osoby rozpijające małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Opracował: sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony