Kontrolujemy miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży
Od początku wakacji gorzowscy policjanci kontrolują zorganizowane miejsca wypoczynku najmłodszych. Wspólnie z współpracującymi służbami i instytucjami sprawdzają czy wypoczywające na koloniach i półkoloniach dzieci i młodzież mają właściwą opiekę oraz czy przebywają w bezpiecznych warunkach. Żadna z dotychczasowych kontroli nie wykazała nieprawidłowości.
Od początku wakacji policjanci z gorzowskiej komendy czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży wypoczywających na obozach, koloniach i półkoloniach, organizowanych na terenie Gorzowa Wlkp. oraz powiatu gorzowskiego. Kontrole prowadzone są wspólnie z współpracującymi z Policją służbami i instytucjami, takimi jak Straż Miejska w Gorzowie Wlkp., Straże Gminne, Straż Pożarna oraz Powiatowa Inspekcji Sanitarno- Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. Celem wspólnych kontroli jest kompleksowe sprawdzenie miejsca wypoczynku małoletnich, a co za tym idzie podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa. W trakcie wspólnych działań sprawdzane jest m. in. czy samo miejsce jest bezpieczne i właściwie zabezpieczone, czy dzieci mają zapewnioną odpowiednią opiekę ze strony dorosłych i odpowiednie warunki pobytu oraz czy opiekunowie właściwie realizują swoje obowiązki.
Do tej pory sprawdzono kilkanaście miejsc wypoczynku, a żadne ze sprawdzeń nie wykazało nieprawidłowości. Do końca wakacji podobnych kontroli odbędzie się jeszcze taka sama ilość. Wśród sprawdzanych wypoczynków znalazły się m. in. obozy harcerskie nad Jeziorem Grabino, obóz nad Jeziorem Marwicko k. Ściechowa oraz kolejny na terenie nadleśnictwa Kłodawa w Lipach i Nadleśnictwa Bogdaniec nad Jeziorem Wielkie, a także kolonię zorganizowane w Ośrodku Wypoczynkowym w Lipach. Dotychczas sprawdzono także półkolonie odbywające się w Gorzowie Wlkp., tj. w świetlicach „Stokrotka” przy ul. Armii Ludowej, „Jedyna” przy ul. Sikorskiego, na terenie Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego „Słowianka” oraz stadionu lekkoatletycznego „Warta”, a także w Klubie Słonik Balonik” mieszczącym się przy ul. Kossaka, Akademii Twórczego Juniora „Buźka”, Internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących- Festiwal „Przystań dla Tańca”, Teatrze im. Juliusza Osterwy, jak również w Centrum Szkolenia „Memo” przy ul. Sikorskiego oraz Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego przy ul. Kazimierza Wielkiego.
We wszystkich wskazanych przypadkach organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby wypoczynek był bezpieczny, pomimo to zwracano uwagę jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać, aby z wakacji przywieźć tylko miłe wspomnienia. O ważnych zasadach bezpieczeństwa policjanci rozmawiają także z głównymi bohaterami wakacji, a więc z dziećmi i młodzieżą. Przypominają im jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą oraz w lesie, jakie zabawy nie należą do bezpiecznych oraz jak właściwie reagować i zachowywać się w trakcie podróży. Hasło przewodnie prowadzonych działań to „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Sądząc po wiedzy o bezpieczeństwie, najmłodszym to hasło zdecydowanie przypadło do gustu.