Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pozostawiona walizka przyczyną ewakuacji. Szybka reakcja Policji

Data publikacji 23.08.2017

Błyskawiczna mobilizacja służb i sprawna koordynacja działań była we wtorkowy /22 sierpnia/ wieczór wykorzystana na jedenej z ulic Gorzowa Wlkp. Przyczyną była pozostawiona walizka, przy jednym z aut zaparkowanych na osiedlu. Reakcja Policji i służb współdziałających była natychmiastowa. Po zabezpieczeniu terenu, ewakuacji mieszkańców i ocenie ekspertów z grupy antyterrorystycznej, możliwe było szybkie zdiagnozowanie zawartości pozostawionego bagażu.

Gorzów Wlkp. ul. Grottgera. Wtorkowy wieczór. Tuż po godzinie 20.00  patrol ruchu drogowego strzegący bezpieczeństwa uzyskał informację, że przy jednym z pojazdów znajduje się podejrzana walizka. Policjantka szybko zweryfikowała ten sygnał potwierdzając go. Natychmiast poprzez oficera dyżurnego  zainicjowała całą procedurę, którą w takiej sytuacji należy stosować. Na miejscu było coraz więcej policjantów. Ich działania zostały wsparte funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej. W pierwszej kolejności konieczne było wydzielenie strefy bezpieczeństwa, terenu działań służb.

Z uwagi na zagrożenie konieczna okazała się ewakuacja dwóch bloków mieszkalnych. Ponad 100 osób musiało na czas prowadzonych czynności opuścić swe miejsce zamieszkania. Wszystko dla ich bezpieczeństwa. Na miejscu pojawił się także pies do rozpoznawania ładunków minersko – pirotechnicznych. Niezbędne okazało się także sięgniecie po specjalistów z grupy antyterrorystycznej, którzy poprzez swą wiedzę i doświadczenie pomagają rozpoznać i unieszkodliwić takie zagrożenia. Tak było i tym razem. Profesjonalizm policyjnych antyterrorystów pozwolił na trafną diagnozę i rozpoznanie. Walizka nie stanowiła zagrożenia. Nie było w niej materiałów niebezpiecznych. Kilkanaście minut później mieszkańcy mogli już powrócić do swych mieszkań, a funkcjonariusze do swoich codziennych zadań. Sprawna koordynacja działań sprawiła, że cała akcja została przeprowadzona w niespełna dwie godziny. W tego typu przypadkach to działanie błyskawiczne.

 

Opracował: nadkom .Marcin Maludy

sierż. sztab. Maciej Kimet

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.69 MB)

Powrót na górę strony