Za nami druga edycja programu profilaktycznego „Twoje czyny, Twoja odpowiedzialność”
W piątek /24 listopada/ gorzowscy policjanci zakończyli cykl zajęć realizowanych w ramach drugiej edycji programu profilaktycznego pn. „Twoje czyny, Twoja odpowiedzialność”. Na sali sądowej Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. uczniowie spotykali się z sędzią, kuratorem sądowym oraz policyjnym profilaktykiem, aby dowiedzieć się w jaki sposób odpowiadają prawnie za swoje czyny.
Program profilaktyczny został opracowany przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. aby w przystępny, a zarazem sugestywny sposób przedstawić uczniom jakie są konsekwencje zachowań związanych z łamaniem prawa przez nieletnich i z nieprzestrzeganiem przez nich podstawowych norm społecznych. Uczestnicy mieli okazję zdobyć podstawowe wiadomości na temat regulacji prawnych oraz czynów, za które odpowiadają mimo braku pełnoletniości. Okazuje się, że nawet z pozoru błahe i nieistotne przewinienia lub nieprzemyślane żarty mogą mieć swój finał w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich.
Zajęcia w Sądzie miały niepowtarzalny charakter, ponieważ oprócz części teoretycznej młodzi ludzie mieli okazję wcielić się w rolę sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego i świadków. O tym, że odpowiedzialność młodych w świetle prawa to nie tylko teoria uczniowie przekonali się również zwiedzając sądowe pomieszczenie dla osób doprowadzanych. W trakcie zajęć poznali także praktyczne aspekty pracy kuratorów, którzy starają się zmotywować nieletnich popełniających czyny karalne i przejawiających demoralizację do poprawy swojego zachowania. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań i wykazywali ogromne zainteresowanie przedstawianą tematyką.
Cykl zajęć „Twoje czyny, Twoja odpowiedzialność” potwierdził po raz kolejny, że uczniowie chcą rozmawiać o swoich prawach i obowiązkach. Zdarza się bowiem, iż często nie wiedzą, kiedy przekracza się granice prawa i jakie mogą być tego wymierne konsekwencje. Wspólne działania gorzowskiej Policji, Sądu Rodzinnego i Nieletnich oraz Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej udowodniły, że aktywne formy przeprowadzania zajęć są jednymi z najlepszych metod dotarcia do nastolatków.
sierż. M. Zguczyńska
Wydział Prewencji KMP Gorzów Wlkp.