Złomowiska i skupy metali pod czujnym okiem policjantów
Na terenie powiatu gorzowskiego prowadzone są działania pn. „ZŁOM”. Policjanci, wsparci przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei sprawdzają miejsca skupu i składowania przedmiotów metalowych. Działania te prowadzone są pod kątem ograniczenia przestępczości związanej z kradzieżami oraz dewastacją infrastruktury kolejowej i telekomunikacyjnej.
W środę (13 grudnia) od wczesnych godzin porannych gorzowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei kontrolują złomowiska i punkty skupu metali. Celem działań jest ograniczenia przestępczości związanej z kradzieżami oraz dewastacją , zwłaszcza infrastruktury kolejowej i telekomunikacyjnej. Mundurowi sprawdzają także dokumentację prowadzoną przez punkty złomu, tak aby ujawnić i wyeliminować ewentualne nieprawidłowości. Policjanci kontrolują, czy składowane przedmioty metalowe nie są elementami infrastruktury kolejowej lub telekomunikacyjnej. Sprawcy kradzieży z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć. Uzyskują za to niewielkie sumy pieniędzy, powodując jednak potężne straty dla właścicieli, często idące w setki tysięcy złotych. Poza stratami materialnymi, działania osób odpowiedzialnych za dewastację i kradzieże złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się chociażby w przypadku kradzieży włazów zakrywających studzienki kanalizacyjne, które umiejscowione są często na jezdni. Nie trudno sobie wyobrazić, jak do niebezpiecznej sytuacji na drodze mogło by dojść, gdyby pojazd najechał właśnie na niezabezpieczoną studzienkę kanalizacyjną.
Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Artykuł 254a Kodeksu Karnego w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Te przestępstwo jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.11 MB)