Ćwiczenia dowódczo-sztabowe "Wybuch"
Aby w sytuacjach kryzysowych działania służb były profesjonalne i skuteczne niezbędne jest doskonalenie umiejętności. Gorzowscy policjanci cyklicznie przeprowadzają ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które podnoszą poziom indywidualnego i zespołowego wyszkolenia.
We wtorek /30.10/ funkcjonariusze Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji zorganizowali ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które odbyły się w formie pokazu. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie współdziałania sił policyjnych ze służbami miasta Gorzowa . w warunkach nagle zaistniałej sytuacji kryzysowej.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że pracownik Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie . ujawnia na terenie obiektu niezidentyfikowany pakunek z nieznaną zawartością (podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego) i powiadamia o tym fakcie kierownictwo placówki. Dyrektor placówki bez zbędnej zwłoki zarządza ewakuację pracowników urzędu oraz osób w nim przebywających. Zgodnie z przyjętymi procedurami pracownik ośrodka powiadamia telefonicznie Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji o zaistniałym zdarzeniu. Dyżurny w celu potwierdzenia zgłoszonego napadu wysyła w podane miejsce patrol, który po przyjeździe na miejsce zdarzenia potwierdza informację o pakunku znajdującym się na terenie placówki. Na miejsce zdarzenia zostają wysłane odpowiednie służby – Policja, Straż Pożarna oraz wsparcie medyczne. Do wsparcia działań policyjnych zostaje skierowany Zespół Nieetatowego Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego . Do budynku wkraczają funkcjonariusze z psem tropiącym i dokonują sprawdzenia obiektu pod kątem neutralizacji przedmiotowego pakunku oraz jego zawartości. Policjanci odnajdują ładunek i określają go jako atrapę. Koniec działań oraz ćwiczeń zostaje ogłoszony w momencie zameldowania dowódcy przez dowódcę Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego o neutralizacji zagrożenia i przekazania budynku dyrektorowi ośrodka przez dowódcę działań.
Tak właśnie w największym skrócie wyglądał scenariusz dzisiejszych ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Gorzowscy policjanci mieli okazję zweryfikować istniejące już procedury, którymi kierują się w przypadkach nagłych zdarzeń kryzysowych oraz praktycznie doskonalić je w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.
Źródło:
komisarz Magdalena Ziętek
Wydział Prewencji
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim