Twoje czyny, Twoja odpowiedzialność
W piątek /21 grudnia/ uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z Gorzowa . w ramach programu profilaktycznego „Twoje czyny, Twoja odpowiedzialność” wzięli udział w spotkaniu z sędzią, kuratorem zawodowym i policjantami. Głównym celem zajęć było uświadamianie młodym ludziom konsekwencji prawnych, jakie mogą nieść popełniane przez nich czyny i zachowania niezgodne z prawem. Dodatkowo uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat codziennej pracy sędziów oraz kuratorów zawodowych i społecznych. Spotkanie było tym bardziej wyjątkowe, gdyż odbyło się w sali rozpraw Sądu Rejonowego w Gorzowie .
To kolejna, trzecia już edycja programu profilaktycznego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji realizowana przy współpracy Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego oraz Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Swoją wiedzę na temat szeregu aspektów prawnych np.co to jest demoralizacja, kim jest nieletni, czym są czyny karalne i co grozi za zachowania niezgodne z prawem przekazywały policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Z kolei przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Sędzia Artur Baniowski podzielił się swoją wiedzą na temat stosowanych przez sąd środków wychowawczych, opowiedział także jak wygląda rozprawa z udziałem osób nieletnich i co zrobić, aby młodzi ludzie nie wchodzili w kolizję z prawem. Pani Kurator zawodowy Marzena Łęczuk przybliżyła natomiast uczniom jak przebiega w praktyce praca z nieletnim, wobec którego Sąd zastosował środek wychowawczy. Zaznaczyła przy tym, że kuratorzy wspierają młodych ludzi w procesie wychowawczym, kierując ich na "dobre tory".
Zajęcia w sądzie miały niepowtarzalny charakter, uczniowie zadawali mnóstwo pytań, rozmawiali na wiele nurtujących ich tematów, ciekawi byli także kulis pracy sędziów i kuratorów w sądzie. Niektórym udało się nawet przymierzyć togę sędziego. Na koniec spotkania młodzież zwiedziła sądowe pomieszczenie dla osób doprowadzanych.
Realizacja spotkań w ramach programu „Twoje czyny, Twoja odpowiedzialność” po raz kolejny potwierdziły, że uczniowie chcą rozmawiać o swoich prawach i obowiązkach i takie rozmowy są im potrzebne. Wspólne działania gorzowskiej Policji, Sądu Rodzinnego i Nieletnich oraz Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wskazują, że aktywne formy przeprowadzania zajęć są jednymi z najlepszych metod dotarcia do serc i świadomości młodych ludzi.
młodszy aspirant Agata Kądziołka-Świderska
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim