Trudny czas dla bezdomnych. Służby pomagają im przetrwać
Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób bezdomnych, które szukają jakiegokolwiek schronienia, by przetrwać zimę. Policjanci wraz z współpracującymi instytucjami regularnie sprawdzają, jak takie osoby radzą sobie w tym ciężkim dla nich czasie. Za każdym razem policjanci wraz ze specjalistami namawiają na noclegownie i ośrodki w których bezdomni mogą się schronić. Ważne jest, by nikt nie pozostawał obojętny na ich los.
Policjanci w trosce o życie i zdrowie bezdomnych sprawdzają, jak takie osoby radzą sobie zwłaszcza w okresie zimy. Niskie temperatury niosą bowiem ze sobą ryzyko wychłodzenia. Dlatego policjanci gorzowskiej komendy regularnie kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Funkcjonariusze współpracują z instytucjami takimi jak Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie czy Caritas.
Kolejny już raz tej zimy policjanci sprawdzali opuszczone kamienice, altany czy korytarze w wielorodzinnych budynkach. Funkcjonariusze otrzymują codziennie kilka lub nawet kilkanaście zgłoszeń dotyczących osób, które w takich miejscach organizują swoje życie. Policjanci na każde z nich reagują. Za każdym razem proponują noclegownie, ale wielu nie chce pomocy funkcjonariuszy twierdząc, że doskonale sobie radzą. Osoby nietrzeźwe i w stanie zagrożenia zdrowia są przewożone do odpowiednich ośrodków lub zabierane przez pogotowie. Ważne jednak, że mieszkańcy te sytuacje zgłaszają. To pozwala służbom natychmiast zareagować.
Wśród możliwości zgłoszenia osoby bezdomnej wymagającej pomocy jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że w nagłej sytuacji należy kontaktować się ze służbami pod numerem alarmowym 112.
podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim