Aktualności

Niemal straciła 20 tysięcy złotych. Oszust podesłał link do spreparowanej strony banku

Data publikacji 02.04.2021

Oszuści próbowali z konta gorzowianki przelać 20 tysięcy złotych. Mimo tego, że kobieta weszła w podesłany link, który przekierował ją na fałszywą stronę banku, nie straciła pieniędzy. Duża w tym zasługa właściwej konfiguracji konta, przelewów i powiadomień sms przy przelewach. Kobieta w porę zorientowała się, że prawdopodobnie ktoś zyskał dostęp do bankowości elektronicznej. Policjanci przypominają, aby w podesłane linki nie klikać. Skutecznym zabezpieczeniem może być odpowiednie skonfigurowanie limitów na koncie.

Mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego wystawiała na portalu ogłoszeniowym komunijną albę do sprzedaży. Szybko zgłosił się chętny, który zapytał o przedmiot. Wyraził on swoje zainteresowanie i chęć zakupu. Ze sprzedającym kontaktował się za pomocą komunikatora. By dokonać szybkiej zapłaty kupujący podesłał link. Kobieta zdecydowała się w niego wejść. Pojawiła się strona banku, która była bliźniaczo podobna do oryginalnej. Kobieta podała dane dotyczące karty płatniczej i miała otrzymać pieniądze za wystawiony przedmiot. Po kilku godzinach okazało się, że z jej konta próbowano dwukrotnie przelać 10 tysięcy złotych. Nie udało się to jednak, bo kobieta miała odpowiednio skonfigurowane konto i zabezpieczenia. Zorientowała się, że prawdopodobnie została oszukana i szybko powiadomiła bank. Dzięki temu udało się uchronić oszczędności.

Policjanci przypominają, aby nie klikać w podesłane nam linki. Nie należy podawać danych swojej karty, kodu zabezpieczającego czy PIN by otrzymać pieniądze. Traktujmy te informacje jako poufne, podobnie jak swoje dane osobowe. Kiedy pojawiają się wątpliwości należy skorzystać z bankowej infolinii lub o radę zapytać pracownika. To może  uchronić pieniądze zgromadzone na rachunku. Warto również skonfigurować konto, kartę czy bankowość elektroniczną w taki sposób, by zadziałały jako kolejne zabezpieczenie naszych pieniędzy. Odpowiednio ustawione powiadomienie pozwolą na szybką reakcję i blokadę pieniędzy. Jeśli mamy podejrzenie, że kontaktuje się z nami oszust, należy powiadomić policjantów.

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim