Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zderzenie rowerzystów zakończyło się poważnymi obrażeniami

Data publikacji 08.07.2021

Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności zderzenia się dwóch rowerzystów, w wyniku którego jeden z nich doznał poważnych obrażeń kręgosłupa i trafił do szpitala. Funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się po ścieżkach rowerowych. Powstające trasy zachęcają do jazdy na jednośladzie, więc ruch na nich jest coraz większy. Jeszcze przed wyruszeniem na wycieczkę należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami i właściwie się przygotować.

Policjanci o zdarzeniu z udziałem rowerzystów zostali powiadomieni w środę (7 lipca) po godzinie 6. Mundurowi wstępnie ustalili, że na ulicy Myśliborskiej w rejonie Ronda Europejskiego 37-letni mężczyzna jechał drogą dla rowerów i w pewny momencie zjechał na przeciwny pas, co miało być rezultatem zmęczenia. Uderzył w jadącego z naprzeciwka 66-letniego rowerzystę, który trafił z obrażeniami do szpitala. Okazało się, że są one bardzo poważne, bo mężczyzna ma uraz kręgosłupa. Policjanci w ramach prowadzonego postepowania będą wyjaśniać szczegóły tego wypadku.

To niestety sytuacja, która potwierdza, że użytkownicy rowerów są podczas zdarzenia narażeni na ciężkie obrażenia i nie muszą one być rezultatem uderzenia wyłącznie przez pojazd. Dlatego ruszając na rower trzeba być wypoczętym i trzeźwym. Nie bez znaczenia jest też znajomość przepisów. W ciepłe miesiące osób, które korzystają z drogi dla rowerów jest więcej. Zapoznanie się z obowiązującym prawem jest podstawą bezpiecznej jazdy. Namawiamy do zakładania kasków i innej ochrony poszczególnych części ciała, które mogą uchronić przez poważnymi konsekwencjami zderzenia czy upadku.

 

Przypominamy, ze rowerzysta jest obowiązany:

- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,

- zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),

- czepiania się pojazdów,

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,

- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • znak
Powrót na górę strony