Monitoring miejski w służbie ruchu drogowego
Gorzowscy funkcjonariusze na co dzień korzystają z kamer monitoringu miejskiego. Funkcjonariusze z ruchu drogowego monitorują w ten sposób zachowanie kierowców na ulicach miasta. Mundurowi zwracają uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Patrole otrzymują informacje o niebezpiecznych manewrach i maja możliwość ukarania kierowców. W innych przypadkach nagranie z miejskiego monitoringu może posłużyć jako materiał dowodowy w sprawie.
Funkcjonujący miejski monitoring przydaje się funkcjonariuszom w codziennie służbie. Korzystają z niego nie tylko śledczy w prowadzonych postepowaniach, ale także służby ruchu drogowego, którzy monitorują zachowanie kierowców na gorzowskich ulicach. W jednej chwili operator może obserwować kilka miejsc. Policjanci w ten sposób sprawdzają przede wszystkim rejon przejść dla pieszych. Obowiązujące przepisy wskazują, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nie zwalnia ich to oczywiście z zachowania ostrożności. Pieszy nie może także wejść na jezdnie bezpośrednio przed jadący pojazd. Stosując się do kilku zasad w prosty sposób można uniknąć potrąceń. Warto, by zarówno pieszy jak i kierowca, przed przejście zwolnił, rozejrzał się a dopiero wtedy bezpiecznie przejechał lub przeszedł.
Policjanci w patrolach regularnie sprawdzają zachowanie kierowców i pieszych na przejściach. W swoich działaniach mundurowi wykorzystują radiowozy oznakowane i nieoznakowane, drona, ale także miejski monitoring. To rozwiązanie które w jednej chwili daje możliwość podglądu kilkudziesięciu przejść dla pieszych. Wystarczy chwila, by z centrum miasta przenieść się na osiedle Staszica lub Górczyn. W razie potrzeby szybko można odtworzyć zapisany materiał video, który rejestrowany jest przez całą dobę. To daje czas na szczegółową analizę i ewentualne dołączenie nagrania do prowadzonego postepowania.
podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim