Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada kadry kierowniczej gorzowskiej Policji i podsumowanie 2022 roku

Data publikacji 26.01.2023

W budynku Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonariusze podsumowali rok 2022. W obecności nadinspektora Jarosława Pasterskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a także prokuratorów, sędziów, samorządowców i przedstawicieli służb i instytucji współpracujących, inspektor Wiesław Widecki, Komendant Miejski Policji omówił zrealizowane zadania w minionym roku.

Narada roczna, podczas której podsumowano rok 2022, odbyła się w gorzowskiej komendzie w czwartek (26 stycznia). Inspektor Wiesław Widecki, szef gorzowskich policjantów miał okazję do omówienia najistotniejszych zagadnień z 2022 roku. O zrealizowanych zadaniach mówił w obecności nadinspektora Jarosława Pasterskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz zaproszonych gości, wśród których byli prokuratorzy rejonowi, sędziowie, samorządowcy, przedstawiciele służb i instytucji współpracujących. Nie mogło zabraknąć kadry kierowniczej gorzowskiej komendy, którzy reprezentowali wszystkich swoich policjantów, którzy każdego dnia z poświęceniem służą mieszkańcom całego powiatu.

Rok 2022 był dla wszystkich służb wymagający, bo na Ukrainie rozpoczęła się wojna. Mimo tego, że województwo lubuskie znajduje się przy zachodniej granicy, to także tutaj przyjeżdżali uchodźcy poszukujący schronienia i opieki. Codziennie byli przy nich policjanci, którzy służyli radą, informowali i przestrzegali przed pochopnymi decyzjami, dotyczącymi dalszej drogi.

Dodatkowe wyzwania, związane z pomocą uchodźcom, nie zwolniły policjantów z dotychczasowych zadań. Funkcjonariusze pracowali, by zatrzymywać sprawców przestępstw, które dla mieszkańców są najbardziej uciążliwe (kradzieże, kradzieże z włamaniem, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże samochodów, uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu). W 2022 roku odnotowano ich 1343. To zdecydowanie mniej niż w roku przed pandemią (w 2019 roku – 1580). Co ważne z każdym rokiem zwiększa się skuteczność policjantów w zatrzymywaniu podejrzanych o te przestępstwa (w 2022 roku – 50,2%)

Kolejny rok przyniósł także mniej wypadków drogowych. Analizując 10 ostatnich lat widać zdecydowaną poprawę. Jeszcze w 2013 roku doszło do 153 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 230 zostało rannych. W 2022 roku wypadków odnotowano najmniej w historii, bo 73. Zginęło w nich 7 osób, a 86 zostało rannych. Spory wpływ na poprawę bezpieczeństwa mają policjanci ruchu drogowego. Funkcjonująca grupa SPEED tylko w 2022 roku ujawniła prawie 4,5 tysiąca najbardziej niebezpiecznych sytuacji, spowodowanych przez nieodpowiedzialnych kierujących. A to tylko część działań policjantów w białych czapkach.

O skali pracy lubuskich policjantów mówił nadinspektor Jarosław Pasterski, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Podkreślił, że skuteczne realizowanie zadań jest możliwe dzięki determinacji i zaangażowaniu funkcjonariuszy oraz współpracy z prokuratorami, służbami, instytucjami czy też samorządami. Każdemu powinno zależeć na profesjonalnej policji, bo to przekłada się na bezpieczeństwo nas wszystkich. Komendant Wojewódzki mówił także o priorytetach, którymi kierować się będzie Policja w najbliższym roku.

Słowa uznania za dobrą współpracę płynęły także od Prokuratorów Rejonowych - Agnieszki Hornickiej-Mielcarek z Gorzowa Wielkopolskiego i Małgorzaty Fili ze Słubic. Słowa podziękowania w imieniu samorządowców skierował Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Jacek Wójcicki. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę z trudności tej służby, dlatego jest wdzięczny, że dzięki zaangażowaniu policjantów jest w zdecydowanej większości osób, które w swojej okolicy czują się bezpiecznie. Prezydent ma nadzieję, że dobra wspólpraca będzie kontynuowana w kolejnych latach.

 

komisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • #1
 • #2
 • #3
 • #4
 • #5
 • #6
 • #7
 • #8
 • #9
 • #10
 • #11
 • #12
 • #13
 • #14
 • #15
 • #17
Powrót na górę strony