DZIEŃ BABCI I DZIADKA- TO DOBRY CZAS NA ROZMOWĘ O ICH BEZPIECZEŃSTWIE
Święto babci i dziadka to doskonała okazja do poruszenia tematu zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia osoby starsze. Podnoszenie świadomości naszych najbliższych o możliwych oszustwach na ich szkodę ma ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Nie pozwólmy aby stracili dorobek swojego życia.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka oprócz życzeń zdrowia i szczęścia policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Mimo coraz większej świadomości seniorów o sposobach działania oszustów, nadal dochodzi do sytuacji, że nasi seniorzy dają się oszukać. Dlatego spotkania z nimi to dobry czas na rozmowę o mechanizmach działania sprawców i przestrzeganie, aby zwiększyli czujność. Ofiarami oszustwa padają głównie ludzie starsi, których wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy. Dla nich ten nielegalny proceder stał się głównym źródłem dochodu, więc wymyślają stale nowe metody oszustw. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Przypominamy, że mają oni różne metody aby wpłynąć na swoją ofiarę, między innymi działają metodą ,,na wnuczka”, ,,policjanta”, ,,pracownika banku”, ,,pracownika spółdzielni mieszkaniowej”.
Dlatego pamiętajmy, aby cyklicznie rozmawiać z rodzicami, dziadkami jak powinni się zachować w przypadku gdy znajdą się sytuacji wzbudzającej ich niepokój, bądź są zmuszeni do zapłaty pieniędzy za usługę, czy wykupienie dzieci lub wnuków z powodu wypadku czy uniknięcia kary.
Seniorze pamiętaj o dobrych radach:
- W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.
- Bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
- Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.
- Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.
- Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi, nie wpuszczaj ich do domu.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
- Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści!
Oszuści wciąż wyłudzają pieniądze od naszych krewnych. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy osoby starsze przed naciągaczami podszywającymi się pod członków rodziny, pracowników banków, spółdzielni mieszkaniowych czy policjantów.
aspirant Ewelina Banaszek
Komenda Miejska Policji
w Gorzowie Wielkopolskim