Aktualności

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Rowerzyści wracają na drogi

Data publikacji 20.04.2024

Rowerzyści zaznaczyli swój powrót na drogi. Miłośnicy dwóch kołek przejechali przez miasto. Masę rowerową zabezpieczali gorzowscy policjanci. Przejazd był doskonałą okazją do tego, by przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach. Kierowcy muszą wzmóc swoją koncentrację, by nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń.

Przed tygodniem (13 kwietnia) na drogach pojawiło się wielu motocyklistów, którzy uczestniczyli w przejeździe przez miasto. Tym sposobem przypomnieli, że sezon ruszył. W sobotę (20 kwietnia) mimo niesprzyjającej aury, kolejni fani dwóch kółek pojawili się na ulicach miasta. Tym razem to rowerzyści przypominają, że wracają na drogi. Warto na starcie sezonu porozmawiać o bezpieczeństwie i obowiązujących przepisach, sprawdzić stan techniczny roweru i jego wyposażenie. Niezbędne informacje powinny trafić zwłaszcza do najmłodszych. Mamy nadzieję, że cały sezon będzie bezpieczny.

Od dwóch lat na drogach Gorzowa Wielkopolskiego i powiatu gorzowskiego nie zginął żaden rowerzysta. To dobra wiadomość. Nie oznacza jednak, że w ogóle nie dochodziło do zdarzeń z ich udziałem. W 2023 roku odnotowano 9 wypadków, w których rannych było 9 osób. Doszło także do 53 kolizji. Widać więc, że niebezpiecznych sytuacji nie brakuje.  Za 2 wypadki i 18 kolizji winę ponosili kierujący rowerami.

Powrót jednośladów na drogi powinien wzmóc koncentrację na drogach, zwłaszcza w okolicach przejazdów dla rowerów. To miejsca newralgiczne, w których dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa. Rowerzyści mający pierwszeństwo przejazdu, powinni dokładnie obserwować drogę i kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Zderzenie z autem dla kierującego rowerem rzadko kończy się bez obrażeń. Warto więc myśleć nie tylko za siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

 

komisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony